اگر قصد تغییر دکوراسیون منزل یا ساخت آن از صفر در نظر دارید حتماً که در انتخاب سرامیک یا پارکت کف سردگم خواهید ماند. در این مقاله قصد داریم به این سوال شما پاسخ دهیم که آیا برای کف خانه سرامیک بهتره یا پارکت؟ پس تا آخر این مقاله با فلورا استیل همراه باشید.

هر کدام از آن‌ها، سرامیک کف و پارکت دارای مزایا و معایبی هستند که به بررسی‌شان می‌پردازیم:

ویژگی‌های پارکت چیست؟

پارکت نوعی کف‌پوش از جنس چوب طبیعی که به‌صورت صفحات نازک ساخته شده است، پارکت چندان  فرآیند خاص و پیچیده‌ای در تولید ندارد تنها چوب درختان به الوار تبدیل می‌شود و سپس در ابعاد کوچک برش می‌خورد و هنگام نصب، در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. پارکت تنها مناسب محیط‌های داخلی می‌باشد که بیشتر برای منازل مناسب است، زیرا به‌دلیل تردد زیاد در محیط‌های اداری و تجاری برای این اماکن چندان کاربردی نیست.

همچنین اگر محیطی که قصد دارید از سرامیک طرح پارکت استفاده کنید در متراژ پایین و کم نور می باشد توصیه نمی شود زیرا به دلیل تیره تر بودن رنگ چوب فضا را دلگیر و کوچک تر نشان می دهد و برای این نوع محیط ها ترجیحا سرامیک کف روشن بهتر است نصب شود تا دلباز و بزرگ تر جلوه داده شود. ولی اگر منزلی با متراژ بالا و نور کافی دارید قطعا سرامیک طرح پارکت بهترین گزینه برای خانه‌تان خواهد بود.

ویژگی‌های سرامیک کف چیست؟

سرامیک در واقع نوعی کاشی است که برای پوشش کف یا دیوارپوش در فضاهای داخلی و خارجی استفاده می‌شود. برای ساخت سرامیک مواد اولیه مانند: خاک رس، کائولینت، اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون، کاربید تنگستن و سایر موارد خالص را با آب مخلوط کرده و در قالب از پیش تعیین شده ریخته سپس مواد اولیه را در خشک کن قرار می‌دهند تا خشک شوند و در نهایت در کوره با درجه حرارت بالا پخته می‌شوند.

همچنین اکثر سرامیک‌ها دارای یک لایه لعاب هستند که می‌تواند ضد آب، تزئینی، براق، رنگی و … باشند. این روکش‌های لعابدار را بسته به نوع آن‌ها می‌توان قبل از پخت به قالب خشک سرامیکی اضافه کرد و یا بعد از اینکه بیسکویت اصلی مرحله اول پخت را به پایان رساند، اضافه کرده و داخل کوره می‌رود تا پخته شود که پخت دوم یا دو پخت نیز نامیده می‌شود.

مقایسه سرامیک کف با پارکت:

هر دو بر حسب سلیقه زیبایی خاص خودشان را دارند و جلوه‌ای متفاوت به فضا می‌بخشند، اما از نظر دوام سرامیک کف دارای مقاومت بسیار بالایی می‌باشد. تنوع سرامیک کف بسیار زیاد بوده و در هر نوع طرح و رنگی موجود هستند، همچنین اگر بخواهیم مزایای سرامیک کف را در نظر بگیریم، مناسب برای منازل، محیط‌های تجاری و اداری، محیط‌های داخلی و خارجی می‌باشد که با خیال راحت برای همه جا می‌توانید انتخاب و استفاده کنید.

به دلیل اینکه سرامیک دارای جذب آب بسیار کم می‌باشد در محیط‌های مرطوب می‌توان نصب کرد و همچنین نظاف سرامیک کف بسیار آسان می‌باشد و انواع لکه‌ها به آسانی از سرامیک پاک می‌شود.

البته که پارکت هم دارای زیبایی خاصی بوده و محیطی مدرن و شیک به فضا می‌بخشد همچنین طرح چوب همیشه فضا را دلگرم‌تر جلوه می‌دهد. فقط این را در نظر داشته باشید پارکت را به دلیل از جنس چوب بودنش در مناطب رطوبتی نمی‌توان استفاده کرد زیرا به مرور زمان آب را به خود جذب کرده و مقاومت خود را از دست می‌دهد، امروزه پارکت‌های ضد آب هم در بازار موجود هستند ولی همانند سرامیک هیچ وقت دارای دوام بیشتری نیستند. در نتیجه برای آشپزخانه هم به هیچ عنوان استفاده از پارکت توصیه نمی‌شود زیرا ریختن آب و انواع مواد غذایی و روغن هست که بلافاصله باید تمیز کنید.

یک انتخاب خوشحال کننده‌ای هم این می‌باشد، اگر علاقه به پارکت دارید ولی از سرامیک کف می‌خواهید استفاده کنید و در بین این دو دو دل مانده‌اید از سرامیک طرح پارکت می‌توانید به‌کار ببرید. همچنین نصب سرامیک بیسار مقرون به‌صرفه تر از پارکت از هر لحاظ می‌باشد.

در پایان این مقاله امیدواریم در انتخابتان کمکی کرده باشیم. فروشگاه اینترنتی فلورا استیل همواره همراه شماست تا بهترین ها را انتخاب کنید.